Počinje Svjetsko prvenstvo za rukometaše

0
18

Susretom između Francuske i Poljske u Katowicama danas počinje 28. svjetsko prvenstvo za rukometaše koje se održava do 29. januara u Švedskoj i Poljskoj.

Drugi put na SP-u će učestvovati 32 reprezentacije, koje će biti raspoređene u osam grupa sa po četiri ekipe.

Titulu sa prošlog SP-a u Egiptu 2021. brani reprezentacija Danske, koja će uz olimpijskog prvaka Francusku, evropskog prvaka Švedsku, te Španiju, Njemačku, Norvešku i Poljsku biti u najužem krugu kandidata za medalje.

Dio turnira u Poljskoj ugostit će Kraków, Katowice, Gdansk i Plock, a švedski dio Stockholm, Göteborg, Kristianstad, Jönköping i Malmö.

Grupe na SP-u:
A-grupa (Krakov): Španija, Crna Gora, Čile, Iran
B-grupa (Katovice): Francuska, Poljska, Slovenija, Saudijska Arabija
C-grupa (Göteborg): Švedska, Brazil, Zelenorstski otoci, Urugvaj
D-grupa (Kristianstad): Island, Portugal, Mađarska, Južna Koreja
E-grupa (Katovice): Njemačka, Katar, Srbija, Alžir
F-grupa (Krakov): Norveška, Sjeverna Makedonija, Argentina, Nizozemska
G-grupa (Jönköping): Egipat, Hrvatska, Maroko, SAD
H-grupa (Malmö): Danska, Belgija, Bahrein, Tunis

Iz grupne faze takmičenja po tri najbolje reprezentacije prolaze dalje u drugi krug, koji donosi križanja grupa (A-B, C-D, E-F, G-H), a zatim će iz tih novoformiranih grupa drugog kruga po dvije najbolje selekcije proći u četvrtfinale, odakle se počinju igrati eliminacije.

Posljednje plasirane ekipe iz grupa očekuju utakmice u tzv. “President’s Cupu” za plasman od 25. do 32. mjesta.

Pobjednička reprezentacija na ovogodišnjem Svjetskom prvenstvu plasirat će se na Ljetne olimpijske igre u Parizu 2024. Francuska se kao domaćin već se plasirala na najveće sportske igre na svijetu.

Među devet dvorana u kojim će se igrati utakmice SP-a, najveća je Tele2 Arena u Stokholmu, koja može da primi 19.000 gledalaca. Centralna dvorana u Krakowu ima kapacitet od 15.030, u Malmeu 13.000, u Geteborgu 12.000, u Katowicama 11.036, u Gdansku 11.409, u Jönköpingu 7.000, u Plocku 5.492, i u Kristianstadu 700.

Švedska prijestolnica će biti domaćin i najprestižnijih utakmica, kako polufinalnih tako i za plasman od petog do osmog mjesta, a posljednjeg dana takmičenja održat će se mečevi za prvo, treće, peto i sedmo mjesto.

Sve utakmice President’s Cupa, igrat će se u poljskom Plocku.

Na dosadašnjim svjetskim prvenstvima najuspješnija je bila Francuska, koja je osvojila čak šest titula (Island 1995.,  Francuska 2001. i 2017., Hrvatska 2009., Švedska 2011. i Katar 2015. godine).

Na vječitoj listi najuspješnijih zemalja na drugom mjestu su Švedska i Rumunija sa po četiri pobjede, po dva puta su slavile Danska, Rusija, Španija i Njemačka. Hrvatska i još četiri bivše zemlje, Zapadna Njemačka, Čehoslovačka, Sovjetski Savez i Jugoslavija osvojile su po jednu titulu.

Raspored utakmica grupne faze Svjetskog prvenstva:

A-grupa (Krakow):
1. kolo, 12. januara:
18.00 Čile – Iran
20.30 Španija – Crna Gora

2. kolo, 14. januara:
18.00 Crna Gora – Iran
20.30 Španija – Čile

3. kolo, 16. januara:
18.00 Crna Gora – Čile
20.30 Iran – Španija

B-grupa (Katowice):
1. kolo, 11. januara:
21.00 Francuska – Poljska

1. kolo, 12. januara:
18.00 Saudijska Arabija – Slovenija

2. kolo, 14. januara:
18.00 Francuska – Saudijska Arabija
20.30 Poljska – Slovenija

3. kolo, 16. januara:
18.00 Slovenija – Francuska
20.30 Poljska – Saudijska Arabija

C-grupa (Göteborg):
1. kolo, 12. januara:
18.00 Zelenortski Otoci – Urugvaj
20.30 Švedska – Brazil

2. kolo, 14. januara:
18.00 Brazil – Urugvaj
20.30 Švedska – Zelenoortski Otoci

3. kolo, 16. januara:
18.00 Brazil – Zelenortski Otoci
20.30 Urugvaj – Švedska

D-grupa (Kristianstad):
1. kolo, 12. januara:
18.00 Mađarska – Južna Koreja
20.30 Island – Portugal

2. kolo, 14. januara:
18.00 Portugal – Južna Koreja
20.30 Island – Mađarska

3. kolo, 16. januara:
18.00 Južna Koreja – Island
20.30 Portugal – Mađarska

E-grupa (Katowice):
1. kolo, 13. januara:
18.00 Njemačka – Katar
20.30 Srbija – Alžir

2. kolo, 15. januara:
18.00 Njemačka – Srbija
20.30 Katar – Alžir

3. kolo, 17. januara:
18.00 Alžir – Njemačka
20.30 Katar – Srbija

F-grupa (Krakow):
1. kolo, 13. januara:
18.00 Argentina – Nizozemska
20.30 Norveška – Sjeverna Makedonija

2. kolo, 15. januara:
18.00 Sjeverna Makedonija – Nizozemska
20.30 Norveška – Argentina

3. kolo, 17. januara:
18.00 Sjeverna Makedonija – Argentina
20.30 Nizozemska – Norveška

G-grupa (Jönköping):
1. kolo, 13. januara:
18.00 Maroko – Sjedinjene Američke Države
20.30 Egipat – Hrvatska 

2. kolo, 15. januara:
18.00 Egipat – Maroko
20.30 Hrvatska – Sjedinjene Američke Države

3. kolo, 17. januara:
18.00 Sjedinjene Američke Države – Egipat
20.30 Hrvatska – Maroko

H-grupa (Malmö):
1. kolo, 13. januara:
18.00 Bahrein – Tunis
20.30 Danska – Belgija

2. kolo, 15. januara:
18.00 Belgija – Tunis
20.30 Danska – Bahrein

3. kolo, 17. januara:
18.00 Belgija – Bahrein
20.30 Tunis – Danska

Drugi krug:
Prva grupa (Krakow):

1. kolo, 18. januara:
A1 – B3
B1 – A2
A3 – B2

2. kolo, 20. januara:
A2 – B3
B2 – A1
A3 – B1

3. kolo, 22. januara:
A1 – B1
A2 – B2
A3 – B3

Druga grupa (Göteborg):

1. kolo, 18. januara:
C1 – D3
D1 – C2
C3 – D2

2. kolo, 20. januara:
C2 – D3
D2 – C1
C3 – D1

3. kolo, 22. januara:
C1 – D1
C2 – D2
C3 – D3

Treća grupa (Katowice):

1. kolo, 19. januara:
E1 – F3
F1 – E2
E3 – F2

2. kolo, 21. januara:
E2 – F3
F2 – E1
E3 – F1

3. kolo, 23. januara:
E1 – F1
E2 – F2
E3 – F3

Četvrta grupa (Malmö):

1. kolo, 19. januara:
G1 – H3
H1 – G2
G3 – H2

2. kolo, 21. januara:
G2 – H3
H2 – G1
G3 – H1

3. kolo, 23. januara:
G1 – H1
G2 – H2
G3 – H3

25. januara: 
– četvrtfinala

27. januara
– polufinala (Stockholm)

29. januara:
– utakmica za treće mjesto (Stockholm)
– finale

OSTAVITI ODGOVOR

Molimo unesite komentar!
Ovdje unesite svoje ime